Uzależnienie od telefonu i internetu – czy jest niebezpieczne?

Uzależnienie od telefonu i internetu – czy jest niebezpieczne?

Postęp technologiczny sprawił, że w dzisiejszych czasach nie tylko dorosłym trudno obejść się bez telefonu czy komputera, ale także najmłodszym użytkownikom. Dzieci coraz częściej spędzają czas przed ekranem komputera czy tabletu, niekiedy nawet nie wyobrażają sobie, że mogłyby funkcjonować bez nieustannego spoglądania na telefon. Wielu rodziców akceptuje tę sytuację, uważając, że we współczesnym świecie takie zachowania to norma. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że uzależnienie nie musi dotyczyć tylko środków odurzających takich jak alkohol, narkotyki czy dopalacze. Uzależnić można się także od urządzeń cyfrowych.

Jak zachowuje się osoba uzależniona od telefonu, internetu?

Problem uzależnienia od telefonu czy internetu jest często bagatelizowany. Przede wszystkim przez rodziców dzieci uzależnionych lub bliskich popadnięcia w uzależnienie. Może się bowiem wydawać, że nie pociąga za sobą tak poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia jak chociażby branie narkotyków czy upijanie się alkoholem. A jednak także uzależnienie od telefonu/internetu może być niebezpieczne, więc nigdy nie powinno się go lekceważyć.

Osoba uzależniona od telefonu ma ciągłą potrzebę posiadania tego urządzenia przy sobie. Praktycznie nigdy nie wychodzi z domu bez telefonu, a jeśli go zapomni, czuje ogromny dyskomfort, może nawet mieć ataki paniki. To właśnie przez telefon najczęściej kontaktuje się z innymi osobami, rzadko kiedy realizuje spotkania w świecie rzeczywistym. Nie przestaje używać telefonu, nawet gdy powoduje to bóle fizyczne, np. ręki, szyi. Osoba uzależniona korzysta z telefonu w miejscach, gdzie jest to zabronione, np. w szkole, kinie, kościele.

Natomiast osoba uzależniona od internetu nie wyobraża sobie sytuacji, że miałaby przebywać w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, jest wówczas rozdrażniona, niespokojna, zestresowana, ma ataki paniki. Nieustannie sprawdza wiadomości, przegląda portale społecznościowe, gra w gry online. Osoba uzależniona od internetu właściwie nie ma innego hobby, całe jej życie kręci się wokół sieci i tego, co jest z nią związane.

Konsekwencje uzależnienia od telefonu i internetu

Uzależnienie od telefonu czy internetu jest na tyle specyficznym zaburzeniem, że nie od razu widać jego skutki gołym okiem. Może mieć jednak poważne konsekwencje dla człowieka, zwłaszcza w przypadku dzieci. Przede wszystkim tego rodzaju uzależnienie sprawia, że młody człowiek wycofuje się ze świata realnego, bowiem jego życie zaczyna się toczyć wyłącznie w sieci. Nie angażuje się w spotkania towarzyskie, gdyż jego umiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych zaczynają zanikać, niekiedy nawet wagaruje, opuszcza się w nauce. Osoby uzależnione mogą mieć poważne wahania nastroju lub napady agresji, mają problemy z prawidłowym odżywianiem się i zasypianiem, popadają w konflikty z rodziną. Są także narażone na cyberprzemoc, czyli hejt internetowy. Kompulsywne używanie telefonu czy korzystanie z internetu może spowodować obniżenie samooceny i asertywności, poczucie pustki, a nawet depresję.

Dlaczego osoby uzależnione powinny skorzystać z terapii?

Osoby uzależnione od internetu lub telefonu powinny skorzystać z fachowej pomocy. Bez wątpienia dobrym pomysłem jest udanie się do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień. Takie miejsca są odpowiednie nie tylko dla osób uzależnionych od środków odurzających, ale właśnie także dla osób nadmiernie korzystających z telefonu czy internetu. W takim ośrodku dostępne są zarówno terapie indywidualne, jak i grupowe. O wiele łatwiej zachować w nim abstynencję. Wykwalifikowana kadra pomoże nie tylko zrozumieć pacjentowi jego problem, ale także nauczy, jak żyć bez urządzeń elektronicznych.

Szukając stacjonarnego ośrodka terapii uzależnień, sprawdź leczenie uzależnienia młodzieży.

Dodaj komentarz