Leczenie alkoholizmu, odtrucie alkoholowe – terapia

Leczenie alkoholizmu, odtrucie alkoholowe – terapia

Alkoholizm to poważny problem w dzisiejszych czasach. Jak wynika ze statystyk, uzależnionych od alkoholu przybywa. Do tej pory w grupie uzależnionych było więcej mężczyzn niż kobiet, a obecnie notuje się coraz więcej przypadków uzależnienia alkoholowego wśród kobiet. Ponadto wiek średni osób uzależnionych, jest niższy niż w latach poprzednich. Coraz częściej na terapię leczenia uzależnień zapisuje się młodzież, a nawet dzieci.

Terapię leczenia uzależnień można próbować przejść w zaciszu domowym, jednak wiąże się to z mniejszą skutecznością powodzenia niż w przypadku terapii w profesjonalnym ośrodku.

W przypadku podjęcia próby leczenia uzależnienia w domu należy skonsultować się ze specjalistą terapeutom, który poprowadzi pacjenta przez cały proces. W Warszawie i okolicach pomoc można uzyskać w wielu punktach. Warto pamiętać o tym, że próba wyjścia z uzależnienia, jakim jest uzależnienie od alkoholu nie zawsze musi wiązać się z pobytem w ośrodku zamkniętym. Istnieją terapie, które można stosować w domu, jednak trzeba wziąć pod uwagę zagrożenia i pokusy związane z wyborem takiej metody. W przypadku wybrania tego rodzaju metody, skuteczność terapii będzie uzależniona od silnej woli osoby uzależnionej.

Odtrucie alkoholowe jest początkiem nowej drogi życiowej i warto zdecydować czy próbę wyjścia na prostą pozostawić samemu sobie czy skorzystać pomocy ośrodka specjalizującym się np. w terapii uzależnień młodzieży. Terapia w ośrodkach dla dzieci i młodzieży uzależnionej jest refundowana przez NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pamiętaj, że leczenie farmakologiczne dobrze jest uzupełniać odpowiednią dietą oraz wsparciem psychologa i terapeuty. Dieta powinna być jak najbardziej zróżnicowana, tak aby organizm miał szansę się zregenerować.

Powiązane tematy:

  • Jak wyrwać się ze szponów nałogu? – osoby uzależnione oraz ich najbliżsi muszą często przejść bardzo długą i trudną drogę zanim uda się wyprowadzić chorego na prostą…
  • Ośrodek leczenia uzależnień młodzieży – w większości przypadków uzależnionej młodzieży i dzieci od alkoholu, narkotyków lub coraz częściej dopalaczy wyborem najlepszym staje się przejście terapii odwykowej w całodobowym ośrodku w otoczeniu terapeutów, którzy udzielą najlepszej możliwej pomocy…